ממצאים מפרוייקט הסינון של הר הבית

ממצאים מדהימים מפרוייקט הסינון של הר הבית מטבע מחצית השקל, תכשיטים ועוד.

הר הבית הוא אחד המקומות הקדושים בעולם. כאן בנה שלמה המלך את בית האל שעמד עד שנהרס על ידי הבבל בשנת 586 לפנה"ס. כאן הוקם בית המקדש השני עד שנהרס על ידי הרומאים בשנת 70 לספירה. עבור הנוצרים, הר הבית הוא האזור המרכזי בירושלים. ממעשיו של ישו. עבור המוסלמים זהו אתר עלייתו של הנביא מוחמד לשמיים והאתר השלישי בקדושתם.

כשהגיעו המוסלמים לאזור במאה השביעית הם בחרו להקים מסגד במקום הגבוה והריק בעיר, מקום בו שכן בעבר בית המקדש. כך הפך הר המוריה למקום מקודש גם לדת המוסלמית.<br> גם בנצרות ייחסו למקום קדושה בעקבות אירועים שונים שהתרחשו בחייו של ישו. כך הפך הר המוריה מקום מקודש לשלוש הדתות המונותאיסטיות.

בשנת XNUMX נוסד הפרוייקט שנקרא פרוייקט סינון העפר מהר הבית. הפרוייקט נוסד ע"י הארכאולוג הראשי של הפארק הלאומי עמק צורים, מומחה עולמי לעיר ירושלים, ד"ר גבריאל ברקאי, צחי דבירה, אז סטודנט לארכאולוגיה ואבי טביסל הבעלים של IDC.
מטרת הפרוייקט לנסות להציל כמה שיותר פריטים ארכאולוגיים מהר הבית. באמצעות סינון העפר שהוצא מהר הבית ובדיקת הממצאים שנמצאו בעפר שסונן.
קראו סקירה קצרה על כמה פריטים מעניינים נמצאו עד כה באמצעות הסינון.

המטבע לשיחרור ציון

המטבע הראשון שנמצא בעבודות הסינון היה מטבע מתקופת המרד הראשון נגד הרומאים, 77- 66 לספירה, תקופה בה עמד בית המקדש השני על תילו.<br> אחד הסממנים למרד באימפריה הרומאית ולעצמאות מדינית, היה הסירוב להשתמש במטבעות רומאיים והטבעת מטבעות באופן עצמאי. רק לאימפריה הרומית השולטת היתה הזכות הבלעדית לטבוע מטבעות ועל תושבי האימפריה חלה חובה להשתמש אך ורק במטבעות אלו. <br>במטבעות היהודיים מתקופת המרד מוטבעות המילים "לשחרור ציון". ציון, שמו השני של הר הבית בעת העתיקה. על המטבע הוטבע גם השנה לציון שנת המרד.

תכשיטים עתיקים מהר הבית

שפע של ראשי חיצים, מטבעות, ותכשיטים נמצאו תוך כדי סינון העפר מהר הבית. התכשיטים עשויים מאבני חן, זכוכית, ברונזה, כסף וזהב. התכשיטים מתוארכים לתקופות שונות. <br>רוב התכשיטים שנמצאו עשויים זכוכית, חומר שנחשב לחומר גלם יקר ערך בעת העתיקה, מספיק יקר שייועד לתכשיטים.

עוד בממצאים XNUMX שברי צמידים ו- XNUMX שברי טבעות, מתוארכים לתקופה המוסלמית, הרומית ותקופת הברונזה הקדומה.

חץ ברונזה

ממצא מיוחד נוסף מפרוייקט סינון העפר מהר הבית, הוא חץ עשוי ברונזה המתוארך לתקופה הבבלית, תקופת הריסת בית המקדש (586 לפנה"ס). יתכן וחץ זה משמש עדות לקרב שהתקיים על הר הבית.

תכשיטי מוריה בוחרים להחיות את העבר. תוכלו למצוא העתק מדוייק של החץ, עשוי ברונזה, לרכישה בחנות.

מטבע מחצית השקל

שפע של מטבעות כסף נמצאו בעקבות סינון העפר מהר הבית. המטבעות הקדומים ביותר מתוארכים למאה הרביעית לפנה"ס והמאוחרים ביותר מתוארכים לשנת 4 לספירה, השנה הרביעית למרד ברומאים.

בין המטבעות נמצא מטבע מיוחד שנקרא מטבע "מחצית השקל".
בצד אחד של המטבע מופיע ענף עם שלושה רימונים וכתובת בכתב עברי עתיק : "ירושלים הקדשה" צד שני מופיע גביע העומר מעליו האות א' ומסביב הכתובת "חצי השקל".
מטבעות מחצית השקל שימשו לתשלום מיסי המקדש.

ככתוב בשמות, ל', י"ג: " יג זֶה יִתְּנוּ, כָּל-הָעֹבֵר עַל-הַפְּקֻדִים--מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל, בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ: עֶשְׂרִים גֵּרָה, הַשֶּׁקֶל--מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל, תְּרוּמָה לַיהוָה. יד כֹּל, הָעֹבֵר עַל-הַפְּקֻדִים, מִבֶּן עֶשְׂרִים שָׁנָה, וָמָעְלָה--יִתֵּן, תְּרוּמַת יְהוָה."<br> מטבעות אלה נטבעו כנראה בהר הבית עצמו על ידי שלטונות המקדש.

תכשיטי מוריה בוחרים להחיות את העבר. תוכלו למצוא העתק מדוייק של המטבע מחצית השקל, עשוי ברונזה לרכישה בחנות.

מעוניינים בהעתק מדוייק של חץ ברונזה או מטבע של חצי שקל פנו אלינו.

 

ממצאים מדהימים מפרוייקט הסינון של הר הבית מטבע מחצית השקל, תכשיטים ועוד.