פרויקט סינון העפר מהר הבית

אבני ירושלים על רשת סינון מפרויקט סינון העפר בהר הבית

פרויקט סינון עפר מהר הבית הוא אחד הפרויקטים הארכיאולוגיים החשובים ביותר בארץ ישראל של ימינו.

מהיכן הגיעו האבנים

בשנת 1999, סניף צפון של התנועה האסלאמית, ביצע חפירות בלתי חוקיות בהר הבית בעזרת מכונות כבדות. החפירות נערכו מתחת למסגד אל אקצה, במקום שנקרא "אורוות שלמה". הם הפכו את המקום למסגד תת קרקעי עצום.

החפירות נערכו ללא פיקוח מדעי כלשהו. 9,000 טונות של עפר, מהמקום הכי רגיש ובעל ערך לדת היהודית, הושלכו לעמק קידרון הסמוך. סה"כ 400 משאיות עפר שהוצא ישירות מהר הבית. 

תחילת פרוייקט סינון העפר

ארכאולוג צעיר בשם צחי דבירה בחן את העפר היקר שנשפך בעמק קידרון והבין כי ניתן למצוא בו ממצאים ארכאולוגים שעשויים לשפוך אור על תולדותיו של בית המקדש.

בשנת 2019 העפר היקר הועבר מעמק קידרון למצפה המשואות, המשקיף על העיר העתיקה של ירושלים. 

סינון הממצאים

סינון הממצאים והאבנים הציב אתגר בפני הארכאולוגים. הן אבנים והן ממצאים היו מצופים בבוץ, אבק ואפר. היה קשה להבחין בין השניים, ותוצאות הסינון איכזבו.

לאחר ניסיונות פותחה מתודולוגיה חדשנית של סינון רטוב. לשם כך נבנתה חממה מיוחדת עם עשרות עמדות סינון עם צינורות.

החומר היבש נשטף ומתנדבים בוחנים את החומר שנשטף, מוציאים ממנו את הממצאים שעוברים לבדיקה.

אבי טביסל בפרוייקט סינון העפר מהר הבית
שופכים אבנים מרשת סינון מפרוייקט סינון העפר של הר הבית

במהלך השנים צמח פרויקט סינון העפר מהר הבית לפרוייקט בעל חשיבות בינלאומית המשתף קהילות דתיות שונות.

בעזרתם של 200,000 מתנדבים מכל העולם, המשתתפים בפרוייקט התגלו מעל לחצי מיליון ממצאים חשובים מתקופת הבית הראשון והשני, הרומית המאוחרת, התקופה הביזנטית, הצלבנית, האסלאמית ומימי הביניים.

רוצים להשתתף בסינון העפר מהר הבית?

העפר מהר הבית מרוכז באתר המשואות, הפתוח לקהל הרחב. תוכלו להשתתף באופן פעיל בסינון העפר ולזכות בחוויה ייחודית לכל החיים. מי יודע אולי תמצאו איזה ממצא מעניין? לפרטים אנו פנו לאתר המשואות.

אנו תורמים

תכשיטי מוריה בראשות אבי טביסל רואים את חשיבות המשך פרוייקט הסינון. לשם כך, תכשיטי מוריה תורמים 10% מסך רכישה של כל תכשיט מוריה בחנות או באתר. הכסף נתרם לפרויקט על מנת לתחזק את הפעילות השוטפת במקום. 

 

צריכים עזרה?