פרויקט סינון העפר מהר הבית במצפה המשואות

מצפה המשואות אתר סינון העפר מהר הבית

מצפה המשואות הוא מרכז מבקרים הצופה על נוף העיר העתיקה של ירושלים וממוקם בתוך חורשת אורנים בין הר הצופים להר הזיתים, צמוד לאוניברסיטה העברית בירושלים.

פרויקט סינון העפר מהר הבית הועבר למשכן קבע ושולב במרכז המבקרים מצפה המשואות. המבקרים במקום מוזמנים להשתתף במיזם הארכאולוגי של חשיפת ממצאים ארכאולוגיים מהר הבית.

שיטות סינון העפר מהר הבית

סינון העפר נעשה בשיטות ייחודיות פותחו על מנת להפריד את הממצאים הארכאולוגיים מהעפר בדרך שלא תפגע בהם, דרך שתחשוף את הפריטים ולו הקטנים ביותר. סינון העפר נעשה ע"י פיזור העפר על רשתות סינון ושטיפה בעזרת במים בזרם חזק שמטרתה לחשוף את הממצאים שאליהם נדבק העפר.

דליים בפרוייקט סינון העפר
מסננת עפר בפרויקט סינון העפר מהר הבית

בנוסף, מכיוון שמעולם לא התקיימה חפירה מדעית ארכיאולוגית יזומה בהר הבית, מפאת קדושת המקום ומאחר שהממצאים מתגלים שלא ביחס למקום ממנו נחפרו, פותחו שיטות סטטיסטיות מורכבות, לניתוח הממצאים. המטרה לגלות את ייחודם של שרידי התרבות החומרית מהר הבית, ביחס לאזורים אחרים בירושלים. יותר מחצי מיליון פריטים התגלו עד כה ע"י סינון העפר אלו מספקים מידע ארכיאולוגי יקר ערך שלא היה נגיש לחוקרים קודם לכן. אף שהממצאים נמצאו מחוץ להקשרם המקורי, ניתן לזהות ולתארך את רובם על ידי השוואתם לממצאים שנמצאו באתרים ארכיאולוגיים אחרים.

ממצאים מפרוייקט הסינון

מהם שרידי התרבות החומרים שנמצאו באתר אתם שואלים? תכשיטים, חרוזים, מטבעות, משקולות, חותמות וטביעות חותם, ראשי חצים וקליעים, חפצי פולחן וחפצי יום־יום ושברי כלי חרס. כל אלו משלימים את סיפורם של עולי הרגל לבית המקדש.

בואו להשתתף בפרוייקט הסינון

פרויקט סינון העפר הפך עם הזמן למאמץ הקהילתי הגדול ביותר אי פעם להצלת עתיקות. עד כה לקחו חלק בפעילות למעלה מ-220,000 מתנדבים מהארץ ומהעולם. אתם מוזמנים להשתתף בפרויקט סינון העפר מהר הבית, במסגרת הפעילות במצפה המשואות.

בואו להשתתף במיזם ארכיאולוגי מרתק, מעניין שהוא חוויה מיוחדת לכל החיים.

 

צריכים עזרה?