5 עובדות שכדאי לדעת על הר הבית

הר הבית בירושלים הוא אחד האתרים הקדושים לכל שלוש הדתות המונותאיסטיות – יהדות, נצרות ואסלאם.
בהר הבית מבקרים מיליוני מבקרים כל שנה הבאים לחוות את החיבור הרוחני ייחודי והאווירה במקום.

1 – הר הבית במסורת היהודית

על פי האמונה היהודית הר הבית הוא המקום בו נוצר העולם. אבן היסוד הנמצאת כיום במרכז מסגד כיפת הסלע היא המקום ממנו ברא אלוהים את העולם כולו. זאת ע"פ מדרש תנחומא מן התקופה הרומית.

ארץ ישראל נמשלת לטבור העולם כמו שהטבור ממוקם במרכז הגוף. כך גם ירושלים, היא הטבור שנמצא במרכז ארץ ישראל. בית המקדש נמצא במרכז ירושלים. המקום הקדוש ביותר בבית המקדש הוא מקומו של ארון הברית והוא על אבן היסוד. על כן, אבן היסוד היא המקום הקדוש וממנו נוסד העולם.

2 – הר הבית מקומו של בית המקדש

שני בתי המקדש יהודיים נבנו על בר הבית. זהו מקום רם ונישא, חולש גיאוגרפית על כל האזור. למקום יוחסה המסורת של תחילת העולם והמסורת של עקידת יצחק.

בית המקדש הראשון נבנה על ידי שלמה המלך במאה העשירית לפני הספירה ונהרס על ידי המלך הבבלי נבוכדנצר בשנת 10 לפנה"ס. בית המקדש השני נבנה באותו מקום בשנת 586 לפנה"ס ונהרס בשנת 516 לספירה על ידי הרומאים.

על פי האמונה היהודית, רוחו של אלוהים שורה בבית המקדש, מוקד החיים היהודי.

3 – הר הבית במסורת הנוצרית

על פי האמונה הנוצרית, הר הבית היה המקום בו פרסם ישו את האתגר בפני שלטונות המקדש. ישו קרא תיגר על שלטון הכהנים בבית המקדש והאשים אותם בשחיתות. הוא מתח ביקורת על העובדה שאחד משערי המקדש משמש למסחר.
על פי הכתוב בבשורה לפי מרכוס, ישו ניסה להוציא מבית המקדש את הסוחרים וחלפני הכספים שישבו סביב בית המקדש. המחאה של ישו, בין שאר הדברים להם הטיף, גרמה להבאתו לדין על ידי "הסנהדרין". הניסיון לטהר את בית המקדש מסוחרים וההתנגדות לשליטת הכהנים, היא זו שהביא בסופו של דבר למעצרו, משפטו וצליבתו ע"י הרומאים.

ישו ניבא את חורבן בית המקדש השני. כאשר בית המקדש השני נהרס על ידי הרומאים בשנת 70 לספירה, הנוצרים הקדומים האמינו כי נבואתו של ישו התגשמה. הרס בית המקדש נתפס כעונש אלוהים על חטאי העם היהודי, ולנוצרים היה זה אות ברור לניצחון הנצרות על היהדות.

4 – הר הבית במסורת המוסלמית

על פי מסורת האסלם, אחד המסורות החשובות באסלם הוא "מסע הלילה", שהתקיים בשנת 621 לספירה לערך.

על פי האסלאם, הנביא מוחמד ערך מסע מהמסגד הגדול במכה להר הבית בירושלים. הוא היה רכוב על סוסו המכונף – אל בוראק. מוחמד רכב לירושלים כי היא היתה המקום הרחוק ביותר שאליו הגיעה דת האסלם.כשהגיע להר הבית נפגש מוחמד עם אברהם, משה, ישו ונביאים אחרים והוביל אותם בתפילה.

בסיום התפילה עלה הנביא מוחמד בדהרה על סוסו לשמיים. "מסע הלילה" אם כן, מסמל באסלם, מסע רוחני ופיזי ומהווה את יסוד הקשר של האסלאם להר הבית. בהתבסס על הקוראן, הר הבית הוא המקום השלישי הקדוש ביותר בדת האסלאם.

 

מגן דוד אבן הר הבית שלושה משלושים זהב ויהלומים זהב לבן

5 – תכשיטים מהר הבית

אוסף תכשיטי מוריה כולל תכשיטים מעוצבים עם אבנים מהר הבית, המקודש לשלושת הדתות היהדות, הנצרות ואסלם.  אבני ירושלים שהוצאו מחפירות הר הבית, עוברות ליטוש מוקפד ומשובצות בתכשיטים עם אבנים יקרות וזהב בשלושה צבעים. פטנט בלעדי של תכשיטי מוריה.

קולקציית תכשיטי מוריה מאפשרת לעונדים אותם לשאת עימם תמיד פיסה קטנה מהר הבית לכל מקום אליו הם הולכים. התכשיטים הייחודיים הם יצירה אסתטית אך גם מחברים בין אנשים להר הבית ולערכיו הרוחניים.

צריכים עזרה?